| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2002 m. Nr. 3 turinys

· Sistemų integracija - operatyvesnės ir lankstesnės paslaugos vartotojams

Optinis ryšys
· Puslaidininkiniai lazeriai - lemtingo lūžio metas
· Difrakcinė MEMS technologija siūlo naują platformą optiniams tinklams
· Žinutės
· Šviesa virsta skysčiu

· Ieškant tinkamiausiojo paskutinei myliai sprendimo
· Žinutės
· Prastas sandėris
· Konvergencija lusto lygmeniu

Mobilusis ryšys
· Nepriimtina mobiliojo ryšio tinklų pusė
· Visų ryšio standartų mobilusis telefonas
· Žinutės
· Išjunkite telefoną, kitaip jį išjungsime mes patys
· Riksmai orbitoje
· Pasišnekėti - nebrangu, siųsti žinutę - dar pigiau

Tendencijos
· Naujų technologijų įdiegimo Rytų ir Vidurio Europos šalyse problemos
· Rinka jau pradeda atsigauti
· Keturi mobiliosios telefonijos vystymosi scenarijai

Internetas
· Internetinė telefonija sukels revoliuciją
· Kibernetiniai parazitai
· Žinutės

Elektronika
· Geros aušinimo sistemos be kompromisų nesukursi
· Žinutės
· Grojanti striukė
· Nanotechnologijos imasi mokslo grandai
· Trijų pagrindinių spalvų jutikliai perteikia kontrastingesnį vaizdą
· Nauji veidai programuojamos logikos sektoriuje
· Nuo Turingo iki šių dienų
· Kvantiniai supersmegenys
· Kol kas "kiečiausias" tranzistorius
· Popieriaus ir rašiklio sugrįžimas

Internetas > Žinutės

| Internetas ir žemės drebėjimai | Hakeris pavogė iš NASA naujo erdvėlaivio brėžinius

Internetas ir žemės drebėjimai

   Staigūs, drastiški internetinio ryšio sulėtėjimai ko gero paklūsta tokioms pat taisyklėms kaip ir žemės drebėjimai. Nors mes dar negalime prognozuoti žemės drebėjimų, šis atradimas vis tik galėtų padėti Interneto srautų menedžeriams aptikti ir apeiti šiuos Tinklo dundesius dar iki jiems prasidedant.

   Interneto srautai gali didėti valandų valandomis, o sulėtėti jie gali vos per kelias mikrosekundes. Japonijos Tsukubos universiteto statistinės fizikos specialistas Sumiyoshi Abe, tiriantis šį reiškinį, pastebėjo, kad visa tai labai primena laikinius žemės drebėjimų dėsningumus. Uolienose įtampos kaupiasi metus arba netgi dešimtmečius, o po to išsilaisvina sprogimą primenančių trūkių metu vos per kelias sekundes ar kelias minutes.

   Praeitais metais italų fizikai aptiko panašumų tarp žemės drebėjimų ir akcijų rinkos. Papildomi smūgiai, vykstantys po to, kai užgęsta pagrindinio seisminio smūgio bangos, seka tam tikra tvarka. Tą dėsningumą nustatė japonų seismologas Fusakishi Omori 1894 metais (jo garbei pavadintas Omorio dėsniu). Fabrizio Lillo ir Rosario Mantegna iš Palermo universiteto nustatė, kad akcijų rinkos žlugimas taip pat yra palydimas "papildomų smūgių", kuriems taip pat tinka Omorio dėsnis.

   Sekdami šiais tyrimais Abe ir jo bendradarbis Norikazu Suzuki nutarė patikrinti, ar internetiniai kamščiai irgi primena žemės drebėjimus. Jie tam pasitelkė vadinamąją "ping" kompiuterinę programą. Ši programa, pasiųsdama paskirties kompiuteriui specialų signalą, tikrina, ar Tinklo jungtis veikia. Šis signalas, panašiai kaip sonaro impulsai naudojami po vandeniu naudojamuose echolotuose, aidu sugrįžta atgal siuntėjui.

   Mokslininkai išmatavo, kiek laiko keliauja "ping" impulsai, ir pagal tai nustatė, ar Tinklas yra labai užpainiotas. Jie taip pat nustatė, kad išties po drastiškų kamščių Internete atsiranda mažesni kamščiai, primenantys po žemės drebėjimo sekančius virpesius. Savo rezultatus jie paskelbė žurnale "Europhysics Letters".

   Prieš didelius žemės drebėjimus dažnai būna mažesni perspėjamieji smūgiai. Abe ir Suzuki mano, kad tai gali tikti ir tinklo srautams, todėl dabar bando surasti Interneto būklės diagnozavimo būdą, bandydami pagal mažesnius sutrikimus prognozuoti didelį Interneto srautų kamštį. Bet jiedu perspėja, kad tikslus didžiojo kamščio prognozavimas gali būti labai sudėtingas dalykas. Mokslininkus taip pat domina ir tai, ar panašūs dėsningumai netinka kitoms sudėtingoms sistemoms, pavyzdžiui, neuroniniams tinklams.

Į viršų


Hakeris pavogė iš NASA naujo erdvėlaivio brėžinius

   Į laikytą saugia NASA internetinę svetainę įsilaužė hakeris ir pavogė iš ten kitos kartos daugkartinio naudojimo erdvėlaivio (šatlo) brėžinius. Pavogtoji informacija gali padėti terorizmą palaikančioms valstybėms leisti savus šnipinėjimo palydovus ar netgi pakelti į orbitą ginklus.

   Vagystė išaiškėjo rugpjūčio 7 d., kai Amerikos kompiuterinio žurnalo "Computerworld" darbuotojas Danas Vertonas iš RaFa gavo elektroninį laišką su prie jo prikabinta 43 megabaitų informaciją. Šiuose dokumentuose buvo daugkartinio naudojimo vandeniliu varomos raketos COBRA mechaninių konstrukcijų detalūs brėžiniai, sukurti Floridos valstijoje įsikūrusioje firmoje Pratt and Whitney bei Kalifornijos kosminėje kompanijoje Aerojet.

   Raketinis variklis planuotas naudoti kitos kartos šatluose. Elektroniniame laiške taip pat buvo Boeing sukurtos patobulintos erdvėlaivių patikros ir saugos sistemų planai.

   Kadangi daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai turi daug potencialių karinio panaudojimo galimybių, visa ši informacija už JAV ribų gali būti neįkainojama. Tokių dokumentų platinimą labai griežtai reguliuoja JAV įstatymai. Tačiau RaFa tvirtina jau pasiuntęs juos prancūzų hakeriams.

   Nors NASA atstovas spaudai Bobas Jacobsas atsisakė komentuoti dokumentų turinį, tačiau jis pareiškė, jog jie buvo laikomi saugiame serveryje. RaFa teigia, kad NASA paprasčiausiai užmiršo įjungti tinklapio, kuriame buvo slaptieji dokumentai, apsaugos priemones.

Į viršų


El. p.: info@elektronika.lt