| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2002 m. Nr. 3 turinys

· Sistemų integracija - operatyvesnės ir lankstesnės paslaugos vartotojams

Optinis ryšys
· Puslaidininkiniai lazeriai - lemtingo lūžio metas
· Difrakcinė MEMS technologija siūlo naują platformą optiniams tinklams
· Žinutės
· Šviesa virsta skysčiu

· Ieškant tinkamiausiojo paskutinei myliai sprendimo
· Žinutės
· Prastas sandėris
· Konvergencija lusto lygmeniu

Mobilusis ryšys
· Nepriimtina mobiliojo ryšio tinklų pusė
· Visų ryšio standartų mobilusis telefonas
· Žinutės
· Išjunkite telefoną, kitaip jį išjungsime mes patys
· Riksmai orbitoje
· Pasišnekėti - nebrangu, siųsti žinutę - dar pigiau

Tendencijos
· Naujų technologijų įdiegimo Rytų ir Vidurio Europos šalyse problemos
· Rinka jau pradeda atsigauti
· Keturi mobiliosios telefonijos vystymosi scenarijai

Internetas
· Internetinė telefonija sukels revoliuciją
· Kibernetiniai parazitai
· Žinutės

Elektronika
· Geros aušinimo sistemos be kompromisų nesukursi
· Žinutės
· Grojanti striukė
· Nanotechnologijos imasi mokslo grandai
· Trijų pagrindinių spalvų jutikliai perteikia kontrastingesnį vaizdą
· Nauji veidai programuojamos logikos sektoriuje
· Nuo Turingo iki šių dienų
· Kvantiniai supersmegenys
· Kol kas "kiečiausias" tranzistorius
· Popieriaus ir rašiklio sugrįžimas

Pasišnekėti - nebrangu, siųsti žinutę - dar pigiau

Elektroninis paštas yra populiariausia Interneto teikiama paslauga. Atrodo, kad ir mobiliojo ryšio siunčiamų žinučių laukia panaši ateitis

   Kaip programinė įranga per porą metų galėtų susilaukti 100 mln. vartotojų? Vienas būdas ją sukurti - naudoti Windows terpėje, kitas - stambiausiems pasaulio mobiliųjų ryšio priemonių gamintojams paversti šią programinę įrangą standartu.

   Taip dar neatsitiko, bet įvykiai klostosi šia linkme. Trys mobiliojo ryšio banginiai - Nokia, Motorola ir Ericsson kuria mobiliojo ryšio momentinių žinučių (instant messaging, toliau - IM) standartą. Šiam standartui, pavadintam "Bevielio ryšio zona" (Wireless Village), šių metų vasario mėn. pritarė 150 mobiliojo ryšio įrangos gamintojų konsorciumas. Standartas iki rudens galėtų būti įdiegtas naujuosiuose korinio ryšio telefonuose.

   Tuo tarpu iš Europos Atlanto vandenyną jau skrodžia kiek kitokiu režimu, vadinamuoju trumpųjų pranešimų servisu (short message service - SMS), siunčiamos žinutės. Pastaraisiais mėnesiais šią paslaugą ėmė teikti stambiausios JAV nevirvėlaidinio ryšio bendrovės - Verizon, Sprint, AT&T, Voicestream ir Cingular.

Šiuo mobiliuoju telefonu žymiai patogiau rašyti žinutes.

   Šios naujienos ir investuotojams, ir patiems ryšio teikėjams yra tikrai geros. Tokios geros, kad daug kas juokaudami santrumpą SMS vadina "Significant money streams" - nemenkų pinigų įplauka. Europos mobiliojo ryšio bendrovė Vodafone Group, kuri yra didžiausia Jungtinėje Karalystėje, pranešė, kad jos įplaukos padidėjo 9, o pelnas - 20 procentų.

Trumposios ar momentinės žinutės?

SMS jau įsitvirtino Europoje ir Azijoje, nes korinio ryšio telefonai čia naudoja vieną standartą - GSM (visuotinę mobiliojo ryšio sistemą). Londone įsikūrusios GSM asociacijos teigimu, kas mėnesį šiuose žemynuose išsiunčiama mažiausiai 30 mlrd. SMS žinučių. Kiek išradingumo ir energijos, išeikvotos nykščiu spaudant klavišus! Pirmieji šią paslaugą įvertino paaugliai, nes įsitikino, kad siųsti žinutes yra kur kas pigiau negu šnekėtis.

Išsiųsti žinutę, kurios apimtis iki 140-160 ženklų, kainuoja nuo 0,10 iki 0,20 JAV dol. Nepaisant to, ši paslaugos rūšis jos teikėjui yra pelninga. Žiniai nusiųsti užtenka ir 2,4 kilobitų per sekundę informacijos srauto, o tokią užduotį nesunkiai įveikia net antros kartos 2G korinio ryšio tinklai.

Visgi yra viena silpnoji SMS vieta - trūksta informacijos, kad (ir kada) žinutė pasiekė adresatą. Tas trūkumas būdingas ir elektroniniam paštui, bet, deja, telefono paslaugų, kitaip nei elektroninio pašto, vartotojai tikisi informatyvesnio ryšio. Iš tikrųjų tą liudija antrosios pagal populiarumą žinutės "Kur esi?" turinys (populiariausia žinutė - "Iki").

Momentinės žinutės IM paslauga, kuri prieš kelerius metus tapo nauja asmeninių kompiuterių teikiama galimybe, bando šią padėtį gelbėti naudodama "bičiulių sąrašą" - nedidelį žmonių, su kuriais norima susisiekti, katalogą. Tinklas nuolat kontroliuoja momentinių žinučių siuntėjų sąskaitas ir vartotoją perspėja, kokie bičiuliai šiuo metu nori su juo susisiekti.

Tam sistema turi atlikti didelį skirtingų tinklų ir vartotojų telefonų koordinavimo darbą. Visos šios funkcijos įtrauktos į "Bevielio ryšio zonos" specifikaciją. Be trijų investavusių kompanijų, šiam standartui pritarė Siemens, Alcatel ir dar apie 150 kitų kompanijų.

Tolesnis konsorciumo žingsnis - pradėti sutartinų tarpusavio veiksmų tikrinimo procedūras: Jos buvo apibrėžtos balandžio mėn. įvykusiame pasitarime San Franciske. Šios koordinavimo tikrinimo procedūros jau turėjo būti prasidėjusios.

"Bevielio ryšio zona" ateityje planuoja integruotis į 100 mln. kompiuterių vartotojų bazę. Šiai užduočiai įgyvendinti reikės dar daugiau bendrų pastangų: pagrindiniai IM paslaugos vykdytojai - AOL, Microsoft ir Yahoo - tarpusavyje dar turėtų susitarti dėl bendros veiklos standarto. Pasak specialistų, techniniu požiūriu susitarti dėl visiems vienodo standarto nėra sunku, bet verslo prasme jie (ypač AOL) dar svyruoja.

Ko gero, šį kartą kalnas ateis pas Mahometą. Pagal kai kuriuos vertinimus iki 2005 m. šis IM standartas bus įdiegtas 175 mln. korinio ryšio telefonų. Nokia rinkodaros vadybininko Kilpelaineno žodžiais, dėl AOL ar kitų "nemobiliųjų" IM veikloje dalyvaujančių kompanijų jie vargo neturės.


El. p.: info@elektronika.lt