| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2002 m. Nr. 3 turinys

· Sistemų integracija - operatyvesnės ir lankstesnės paslaugos vartotojams

Optinis ryšys
· Puslaidininkiniai lazeriai - lemtingo lūžio metas
· Difrakcinė MEMS technologija siūlo naują platformą optiniams tinklams
· Žinutės
· Šviesa virsta skysčiu

· Ieškant tinkamiausiojo paskutinei myliai sprendimo
· Žinutės
· Prastas sandėris
· Konvergencija lusto lygmeniu

Mobilusis ryšys
· Nepriimtina mobiliojo ryšio tinklų pusė
· Visų ryšio standartų mobilusis telefonas
· Žinutės
· Išjunkite telefoną, kitaip jį išjungsime mes patys
· Riksmai orbitoje
· Pasišnekėti - nebrangu, siųsti žinutę - dar pigiau

Tendencijos
· Naujų technologijų įdiegimo Rytų ir Vidurio Europos šalyse problemos
· Rinka jau pradeda atsigauti
· Keturi mobiliosios telefonijos vystymosi scenarijai

Internetas
· Internetinė telefonija sukels revoliuciją
· Kibernetiniai parazitai
· Žinutės

Elektronika
· Geros aušinimo sistemos be kompromisų nesukursi
· Žinutės
· Grojanti striukė
· Nanotechnologijos imasi mokslo grandai
· Trijų pagrindinių spalvų jutikliai perteikia kontrastingesnį vaizdą
· Nauji veidai programuojamos logikos sektoriuje
· Nuo Turingo iki šių dienų
· Kvantiniai supersmegenys
· Kol kas "kiečiausias" tranzistorius
· Popieriaus ir rašiklio sugrįžimas

Trijų pagrindinių spalvų jutikliai perteikia kontrastingesnį vaizdą

   Skaitmeninės vaizdo kameros spalvotas vaizdas tiksliai visos spalvų paletės neperteikia. Iš trijų pagrindinių spalvų (raudonos, žalios ir mėlynos), sudarančių visas spalvoto vaizdo spalvas ir atspalvius, kiekvienas kameros vaizdo elementas fiksuoja tik savąją spalvą, o kiekvienas trijų elementų darinys sukuria vieną atspalvį. Trijų elementų pagrindinės spalvos pagal tam tikrą matematinį algoritmą yra "maišomos". Ši technologija ne tik pabrangina vaizdo kameras, bet ir kuria nenatūralius atspalvius.

   Padėtį galėtų gerokai pataisyti Santa Claros (Kalifornija) kompanijos Foveon Inc. sukurti šviesos jutikliai, kurie jautrūs visoms trims pagrindinėms spalvoms. Pasak kūrėjų, toks šviesos jutiklis (žr. pav.) kuria kontrastingesnius vaizdus, perteikia sodresnes bei natūralesnes spalvas. Pranašaujama, kad įdiegus šią technologiją, skaitmeninių vaizdo kamerų rinkoje įvyktų pasikeitimų.

Kiekvienas Foveono vaizdo elementas, kuriamas naujo šviesos jutiklio pagrindu, jautrus visoms trims pagrindinėms spalvoms. Jutiklis sudarytas iš skirtinguose gyliuose esančių legiruotų silicio sluoksnių, kurie sugeria skirtingo bangos ilgio šviesą. Aktyvioji sritis – fotodiodas susiformuoja ties sluoksnių skiriamąja riba. Kituose ekrano elementuose kiekvienas jutiklis jautrus tik savai spalvai.

   Didžiausio pasaulyje 35 mm lęšių gamintojo Sigma Co. iš Tokijo atstovų žodžiais, pirmiausia trispalviai lustai turėtų būti išbandyti vieno lęšio SA9 kameroje. Šią profesionalams skirtą kamerą pradėta pardavinėti šių metų pavasarį. Foveono rinkodaros viceprezidentas Ericas Zarakovas pranašauja, kad kiti gaminiai su naujaisiais jutikliais turėtų pasirodyti maždaug po metų.

Dar viena pažangi technologija

   Mintis sukurti ekrano elementą, jaučiantį visas tris pagrindines spalvas, nėra nauja. Eastman Kodak Niujorko valstijos padalinys šį uždavinį bandė spręsti jau prieš 15 metų. Tačiau tais laikais skaitmeninės fotografijos srityje dominavo susietojo krūvio prietaisai, kuriuose šią naujovę pritaikyti pasirodė per sunku.

   Foveonas šią idėją bandė įgyvendinti kitu būdu - naudodamas 0,18 µm CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) metalo oksido ir puslaidininkio darinius. Šios kompanijos gaminami CMOS lustai reaguoja tik į monochromatinę šviesos spinduliuotę. Trispalvį vaizdą perteikti tapo įmanoma tik tuomet, kai silicio padėklas, ant kurio formuojamas lustas, buvo pradėtas legiruoti.

   Silicis pasirodė idealiai tinkąs spalvotos fotografijos lustams gaminti. Priklausomai nuo to, kaip legiruotas, jis skirtinguose padėklo gyliuose sugeria skirtingo bangos ilgio šviesą: mėlynąją - prie pat paviršiaus, žaliąją - giliau, o raudonąją - dar giliau (žr. pav.). Taigi Foveono mokslininkai savo lustuose pasluoksniui suformavo tris fotodetektorius. Kiekviena p- ir n- sričių skiriamoji riba veikia kaip savosios spektro dalies fotodiodas, o jų visuma suformuoja naują trispalvį ekrano elementą. Šiuose fotodioduose sužadinama fotosrovė priklauso tik nuo savosios spalvos šviesos intensyvumo.

Iškart į gamybą

   Galimybė keisti ekrano elemento matmenis įgalina be didelių pastangų nuo fotoaparato peršokti prie skaitmeninio vaizdo technikos. Ekrano elementų jautrumas visoms trims pagrindinėms spalvoms yra vertinga savybė dar ir todėl, kad atsiveria galimybė nedidelių matmenų ekrano elementus jungti į visumą - į didelį elementą. Kaip pasakė Foveono mokslinių tyrimų viceprezidentas Richardas Lyonas, gretimus elementus galima jungti į visumą. Jie visi yra vienodi, tad ir jų spalvos bus suderintos. Ši elementų sąranka ženkliai padidintų signalo/triukšmo santykį, tad būtų įmanoma fotografuojant prietemoje ir netaikant strobavimo technikos gauti visų spalvų nuotraukas. Kad tokie jutikliai būtų naudojami greitojo filmavimo kamerose, reikia atitinkamai didinti elementų matmenis. Taigi vaizdo kameros galės sukti vaizdajuostes, kurių kadrų kokybė nedaug tenusileis nuotraukoms.

Sunkus sėkmės kelias

   Pasiūlyta trispalvė sistema dar turės įveikti ne vieną technologijos kliūtį. Kaip pasakė Eastman Kodako technologijos skyriaus direktorius Rochesteryje (Niujorko valstija) Milchas, lustai grynas spalvas atsirenka nelabai "kruopščiai". Kol kas gaunamos spalvos nėra švarios.

   Be to, skirtingų spalvų signalai vienas kitą užkloja, ypač geltonos spalvos, kuri yra pusiau raudona, pusiau žalia, srityje. Šias dvi spalvas silicis sugeria ir atskiria sunkokai. Kas kita - mėlyna spalva: jos šviesa intensyviai sugeriama prie pat paviršiaus.

   Visi šie sunkumai gali sukelti vadinamąją metameriją, ir spalvos bus perteikiamos netiksliai. Foveono specialistai numato gresiantį pavojų. Vienas informuotas analitikas pasakė: "Jie keičia fotodiodų storį. Jei tiksliai suderins matmenis, šių trukdžių išvengs."

   Ar Foveonas sugebės parduoti savo technologiją? Šiuo metu kompanija nusiteikusi ryžtingai. Bet viskas priklausys nuo to, kaip šią technologiją priims jos didenybė rinka. Foveonas yra labai maža kompanija ir ji dar turės įrodyti, kad sugeba konkuruoti su galingais, bemaž visą rinką kontroliuojančiais varžovais. Bet jeigu jų technologija, kaip kad jie teigia, sukels perversmą, tuomet galima tikėtis sėkmės.


El. p.: info@elektronika.lt