| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2002 m. Nr. 3 turinys

· Sistemų integracija - operatyvesnės ir lankstesnės paslaugos vartotojams

Optinis ryšys
· Puslaidininkiniai lazeriai - lemtingo lūžio metas
· Difrakcinė MEMS technologija siūlo naują platformą optiniams tinklams
· Žinutės
· Šviesa virsta skysčiu

· Ieškant tinkamiausiojo paskutinei myliai sprendimo
· Žinutės
· Prastas sandėris
· Konvergencija lusto lygmeniu

Mobilusis ryšys
· Nepriimtina mobiliojo ryšio tinklų pusė
· Visų ryšio standartų mobilusis telefonas
· Žinutės
· Išjunkite telefoną, kitaip jį išjungsime mes patys
· Riksmai orbitoje
· Pasišnekėti - nebrangu, siųsti žinutę - dar pigiau

Tendencijos
· Naujų technologijų įdiegimo Rytų ir Vidurio Europos šalyse problemos
· Rinka jau pradeda atsigauti
· Keturi mobiliosios telefonijos vystymosi scenarijai

Internetas
· Internetinė telefonija sukels revoliuciją
· Kibernetiniai parazitai
· Žinutės

Elektronika
· Geros aušinimo sistemos be kompromisų nesukursi
· Žinutės
· Grojanti striukė
· Nanotechnologijos imasi mokslo grandai
· Trijų pagrindinių spalvų jutikliai perteikia kontrastingesnį vaizdą
· Nauji veidai programuojamos logikos sektoriuje
· Nuo Turingo iki šių dienų
· Kvantiniai supersmegenys
· Kol kas "kiečiausias" tranzistorius
· Popieriaus ir rašiklio sugrįžimas

Keturi mobiliosios telefonijos vystymosi scenarijai

Kaip bevielio ryšio rinka atrodys 2015 m.? Ką tik paskelbta perspektyvinė studija "Wireless Foresight" taps išeities tašku, nuo kurio Stokholme įsikūręs mokslinis centras Wireless@KTH toliau planuos savo veiklą. Studija taip pat leidžia visiems geriau įsivaizduoti tai, kas bus netolimoje ateityje.

   Projekto vadovas Bo Karlssonas pabrėžia tai, kad "Wireless Foresight" ataskaitoje nesiūlomos jokios konkrečios prognozės, bet paprasčiausiai analizuojami keturi galimi įsivaizduojami scenarijai. Juose išryškėja kelios svarbiausios sritys, į kurias verta sutelkti didžiausią mokslinių tyrimų dėmesį.

Bevielio ryšio sprogimas

   Pirmasis scenarijus vadinamas "Wireless explosion - creative destruction" (bevielio ryšio sprogimas - kūrybinis naikinimas). Bevielio ryšio technologijų taikymų skaičius auga taip pat sparčiai kaip ir tas technologijas kuriantis pramonės sektorius. Taigi, šis scenarijus numato spartų tolesnį augimą.

   Terminu "kūrybinis naikinimas" siekiama pabrėžti, jog senieji telekomai praranda turėtas teritorijas varžydamiesi su duomenų perdavime besispecializuojančiomis kompanijomis, kurios efektyviai naudojasi savo patirtimi sukaupta Interneto ir IP srityse.

   Šis scenarijus numato, kad rinkoje atsiras daug žaidėjų ir situacija labai skirsis nuo dabartinės situacijos dominuojant keletai didelių telekomo kompanijų.

   "Šiuo atveju bus pereinama nuo vertikaliai hierarchijai paklūstančių kompanijų prie horizontaliai dirbančių firmų", sako Bo Karlssonas.

   Apie 2015 m. vartotojas norės turėti atvirą priėjimą prie IP ir pats valdys savo duomenų srautus. Turėdami 20 metų darbo su tinklais patirtį daug kas norės turėti laisvą pasirinkimą. Laisvę lydės anarchistinė pogrindinė kultūra, panaši į tą, kuri atsispindi Napster svetainėje, kurioje kiekvienas gali nemokamai gauti jam patinkamą muzikos kūrinį.

   Tuo metu mobilioji telefonija bus netgi didesnės reikšmės negu dabar, kadangi žmonės daug daugiau keliaus po pasaulį. Bus naudojamas platesnis dažnių spektras, kuris daugiausia plėsis nelicencijuojamų dažnių ruožų sąskaita. Tai reikš, jog vartotojai pirks kreipčiai reikalingą dažnį ir patys jungsis prie pasirinktų tinklų.

   Pasak šio pirmojo scenarijaus, rinka suskils. To baze taps daug standartizuotų interfeisų, tokių kaip IP, atviras programuojamasis interfeisas (API) ir programinės įrangos platformos. Uždara telekomo sistema neteks rinkos, o technologijos ir rinkos suskils į smulkesnius vienetus. Kiekvienas modulis virs ieškančiu savosios nišos rinkoje gaminiu; visi moduliai konkuruos tarpusavyje.

    Revoliucinis, laužantis tradicinius sprendimus procesas greitai apims visą ryšių sektorių. Šio proceso laimėtojais bus naujos kompanijos, atakuojančios rinką, o pralaimėjusiaisiais - senesnieji rinkos dalyviai. Labai pažeidžiami bus ir tradiciniai telekomo operatoriai, ir telekomo įrangos tiekėjai.

3G fiasko

   Scenarijaus numeris 2 tiktų tikram siaubo filmui. Ryšių sektorius, paslaugos ir bevielės technologijos vystosi labai lėtai. Mes jau pajutome finansinę krizę, dėl kurios operatoriai krinta lyg domino kauliukai. Visą pasaulį apėmė recesija, o iš 3G gavosi didžiulis fiasko. Negana to, dar gali vieną dieną paaiškėti, kad mobiliųjų telefonų spinduliavimas vis tik kenkia sveikatai. To netgi nereikės griežtai įrodyti - pakaks to, jog visuomenėje įsitvirtintų tokia nuomonė. Kita negatyvaus požiūrio į mobiliojo ryšio vystymą priežastis gali būti aplinkosauginiai samprotavimai. Juk sudėtingesnės sąsajos, pasirodysiančios kartu su 3G, greičiau iškrovinės telefonų akumuliatorius.

   Šiai tendencijai būdinga tai, kad mobilus gyvenimo būdas darosi ne taip aktualus, kadangi išsivysčiusios šalys mažiau urbanizuojamos. Daugiau žmonių dirba namuose arba netoli esančiuose biuruose - todėl judančiųjų vis mažėja.

   Šiuo atveju nebus jokio staigaus naujų paslaugų vystymosi. Tipiški vartotojai rinksis paprastesnes paslaugas, tokias kaip MMS, naujienų tarnybas, muziką ir t.t., nes naujesnės paslaugos bus laikomos per daug brangiomis. Vienintelė vartotojų kategorija, kuri stums vystymąsi į priekį, bus tie, kurie naudosis darbe mobiliaisiais telefonais, bei verslo klientai. Naujai iškilusios pramoninės šalys perims iniciatyvą iš tradicinių išsivysčiusių valstybių.

   Apie 2015 m. mobilioji telefonija taps galinga ūkio šaka, toliau vystysis labai lėtai ir duos tik minimalius pelnus. Vis dar dominuos tradiciniai telekomo operatoriai. Pačių operatorių dėl jų jungimosi bus mažiau, tiekėjai orientuosis į tradicines kompanijas ir į besivystančias šalis, o abonentai dažniau rinksis pigius ir patikimus stacionarinius aparatus.

Atgal į gamtą

   Trečiąjį scenarijų galima pavadinti postmaterialistiniu. Šiuo atveju stengiamasi išsaugoti šeimos vertybes ir draugus; be to labai išauga dėmesys aplinkos apsaugai. Dėl viso to pasikeičia ir pramonės vystymosi kryptis. Vystymasis gana spartus, atsiranda nemažai skirtų masinei rinkai paprastesnių paslaugų, sukuriami sudėtingi rinkos nišai orientuojami techniniai sprendimai. Vietiniai operatoriai randa sau vietą ir teikia telekomunikacines paslaugas lygiagrečiai pasauliniams koncernams.

   Charakteringi bruožai - tai individualizmas, ekologinė pasaulėžiūra ir dėmesys socialinėms problemoms. Gyvenimo stilius vienu metu yra ir lokalus, ir globalus; jis aprėpia ir tankiai apgyventus miestus, ir kaimo vietoves. Žmonės gyvens lokaliai, bet mąstys globaliomis sąvokomis. Jie vengs kasdien vykti į darbą, bet mielai keliaus po visą pasaulį.

   Panašus procesas gali kilti kaip reakcija į vis didėjančius informacinius srautus, verčiančius žmones ieškoti prieglobsčio savo artimiausioje aplinkoje. Seni žmonės kelia vis didėjančius reikalavimus, jiems svarbu gera sveikata ir aktyvus gyvenimo stilius. Jaunimas pageidauja 24 valandų per parą prieinamų paslaugų, personaliai pritaikytų technologijų bei etniniu ir moraliniu požiūriu teisingų kompanijų.

   Pramonė prie šių reikalavimų privalės prisitaikyti. Dėl to nebus ypač didelės bevielių technologijų plėtros, tik pati rinka gerokai išsiplės. Firmos vardas pasidarys svarbus, bet ta svarba bus truputį kitokia nei dabar. Atsiras atskiros žmonių grupės ir atskiros subkultūros su skirtingais poreikiais. Lūžis įvyks ir pramonėje, kadangi ji, suprasdama šią naują rinkos situaciją, turės prisitaikyti prie jos.

Didieji mogolai ir klastingos vyriausybės

    Paskutiniame scenarijuje - sąstingio apimta bevielių ryšio technologijų pramonė. Dėl mažos konkurencijos naujiems rinkos dalyviams nebus jokių galimybių įsiterpti tarp čia dominuojančių didelių koncernų.

   Vyriausybės stipriai kontroliuos visas telekomunikacijas; žinant, kad rinkoje liks nedaug konkurentų tai daryti joms bus nesunku. Didžiosios kompanijos taps dar didesnės, todėl bus galima kalbėti apie mogolus (mahometoniška dinastija, kelis šimtmečius valdžiusi Indiją), aprėpusius visą rinką.

    Šiame pasaulyje vyriausybės galės nesunkiai rinkti bet kokią norimą informaciją. Visi sandoriai bus saugūs ir nuolat stebimi. Laisvė bus suvaržyta, bet žmonės su tuo susitaikys.

14 tendencijų

   Projekte išskiriama 14 tendencijų. Kaip kiekviena jų vertinama, priklauso nuo to, koks bus pasirinktas scenarijus. Tendencijos yra tokios:
1. Naujai kuriamos technologijos bus labiau orientuotos į vartotojo poreikius.
2. Vartotojai darysis judresni.
3. Paslaugų ir taikymų rinkos išaugs.
4. Vis svarbesni bus vartotojų sauga, vientisumas ir privatumas.
5. Svarbiomis problemomis pasidarys tikros ar įsivaizduojamos vartotojų problemos.
6. Išaugs aplinkosaugos klausimų reikšmė.
7. Dažnių spektro resursų ims vis labiau trūkti.
8. Bevielio ryšio priemonių pramonės gamybos apimtys didės.
9. Didžiosiose pramonės šalyse ir toliau bus matoma didžiulę reikšmę turinti pažanga.
10. Bevielio ryšio rinkoje kompanijų koncentracijos lygis pasikeis.
11. Šioje rinkoje suintensyvės kova dėl dominavimo.
12. Vis aktualės problema dėl terminalų vartojimo trukmės ilgėjimo ir dėl darbo su jais sudėtingėjimo.
13. Bus įdiegta 3G technologija.
14. Nematerialią nuosavybę, ypač programinės įrangos srityje, teks ginti vis sunkiau.


El. p.: info@elektronika.lt