| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2002 m. Nr. 3 turinys

· Sistemų integracija - operatyvesnės ir lankstesnės paslaugos vartotojams

Optinis ryšys
· Puslaidininkiniai lazeriai - lemtingo lūžio metas
· Difrakcinė MEMS technologija siūlo naują platformą optiniams tinklams
· Žinutės
· Šviesa virsta skysčiu

· Ieškant tinkamiausiojo paskutinei myliai sprendimo
· Žinutės
· Prastas sandėris
· Konvergencija lusto lygmeniu

Mobilusis ryšys
· Nepriimtina mobiliojo ryšio tinklų pusė
· Visų ryšio standartų mobilusis telefonas
· Žinutės
· Išjunkite telefoną, kitaip jį išjungsime mes patys
· Riksmai orbitoje
· Pasišnekėti - nebrangu, siųsti žinutę - dar pigiau

Tendencijos
· Naujų technologijų įdiegimo Rytų ir Vidurio Europos šalyse problemos
· Rinka jau pradeda atsigauti
· Keturi mobiliosios telefonijos vystymosi scenarijai

Internetas
· Internetinė telefonija sukels revoliuciją
· Kibernetiniai parazitai
· Žinutės

Elektronika
· Geros aušinimo sistemos be kompromisų nesukursi
· Žinutės
· Grojanti striukė
· Nanotechnologijos imasi mokslo grandai
· Trijų pagrindinių spalvų jutikliai perteikia kontrastingesnį vaizdą
· Nauji veidai programuojamos logikos sektoriuje
· Nuo Turingo iki šių dienų
· Kvantiniai supersmegenys
· Kol kas "kiečiausias" tranzistorius
· Popieriaus ir rašiklio sugrįžimas

Konvergencija lusto lygmeniu

"System-on-Chip" (sistema viename luste), "System-in-Package" (sistema viename korpuse) ir "Convergence-on-a-Chip" (konvergencija lusto lygmeniu) - šiomis sąvokomis remsis antroji skaitmeninė revoliucija. Nors rinkos augimas ir sustojęs, bet po vienerių dvejų metų naujosios tendencijos turėtų pradėti visuotinai įsigalėti. Tokia išvada padaryta susipažinus su gegužės mėnesį vykusios konferencijos, skirtos elektronikos ateities problemoms nagrinėti, medžiaga.

   Cunamis yra dėl seisminių reiškinių atsiradusi banga, kuri kartais gali būti tokia didelė, jog gali nušluoti viską, kas tik pasitaiko jos kelyje. Pavyzdžiui, prieš devynerius metus cunamis, kurio aukštis siekė 30 m, nuniokojo Japonijai priklausančią Okuširio salą.

   Daug kas mano, jog ir mūsų laukia skaitmeninis cunamis, kuris visus nuves naujų technologijų vystymo keliu - nauji elektronikos gaminiai ir jų teikiamos paslaugos išstums ir pakeis senuosius.

   Gegužės mėnesį Maroko sostinėje Rabate vykusi konferencija buvo pavadinta "Skaitmeninis cunamis - antroji skaitmeninės revoliucijos banga". Joje buvo svarstomos elektronikos vystymosi problemos. Konferenciją organizavo britų analitinė firma Future Horizons kartu su kitomis elektronikos kompanijomis, pavyzdžiui, viena iš jų buvo STMicroelectronics. Pranešėjais ir dalyviais buvo didžiausių viso pasaulio elektronikos kompanijų prezidentai ir kiti vadovaujantys darbuotojai.

   Po to, kai konferenciją atidarė Maroko ministras pirmininkas, pirmąjį pranešimą perskaitė STMicroelectronics šefas Pasquale Pistorio. Anot Pistorio, svarbiausia šios antrosios skaitmeninės revoliucijos sąvoka - "System-on-Chip" (SoC). Jai būdinga yra tai, jog visi nuo 1844 m. elektronikos ir elektrotechnikos sukurti taikymai palaipsniui susilies, vyks vadinamoji konvergencija lusto lygmeniu (CoC - Convergence-on-a-Chip).

Reikalinga plati kompetencija

   Nors daug grandynų jau ir šiandien yra vadinami SoC, tik mažai jų išties yra tokių. Taip yra dėl to, kad vos keliose kompanijose rasime įvairios kompetencijos specialistų, kurie yra reikalingi projektuojant ir gaminant SoC grandynus. Pasak Pistorio, vienu metu reikia turėti gerų specialistų net aštuoniose skirtingose srityse.

   Būtinos perėjimo į naująjį lygmenį sudedamosios dalys yra sistemų projektavimo žinios, strateginiai aljansai, didelis IP sprendimų rinkinys, plačios technologinių procesų pasirinkimo galimybės, galingi DSP ir MCU branduoliai, tinkamos konstravimo metodikos, programinės įrangos kūrimo patirtis bei pasaulinės klasės gamybinė infrastruktūra

Sony „technikos ideologas“ Tsugio Makimoto su kompanijos pagamintu „detektyviniu laikrodžiu“.

   Lyg tarp kitko Pistorio užsiminė, kad STMicroelectronics yra viena iš tuos reikalavimus tenkinančių kompanijų.

   Kitas svarbus faktorius yra tas, jog ilgai lauktas įvairių vartotojams skirtų taikymų susiliejimo kompiuterinėje, telekomunikacijų ir multimedia įrangoje procesas galiausiai pradeda įsisiūbuoti ir veikiai gali tapti galingiausiu pramonės augimo varikliu. Svarbu dar ir tai, jog šiandien jau galima pagaminti tokius produktus, kurie vos prieš porą metų techniškai ir ekonomiškai buvo neįsivaizduojami, pavyzdžiui, tik ką pasirodę multimedia telefonai. Norint užimti vyraujančias pozicijas šiose srityse, būtina turėti pakankamą kompetenciją tokiose srityse kaip multimedia, mobilusis ryšys, sąsajos, sauga ir atminties įtaisai.

   Pistorio taip pat atkreipė dėmesį į didėjantį atstumą tarp tų (atskirų individų ir ištisų nacijų), kurie yra įtraukti į naująjį skaitmeninį pasaulį, ir tų, kuriems jis vis dar yra nepasiekiamas. Jis konkrečiai pasiūlė, kad visos vidutinio dydžio ir didžiosios pramonės kompanijos kasmet skirtų po 0,1 proc. savo apyvartinių ir 0,1 proc. darbo sąnaudų lėšų žmonių mokymui, kurie atsidūrė už skaitmeninės skiriamosios linijos.

Sistema viename luste

   Tai, kad didelę svarbą tolesniam vystymuisi turės SoC, pabrėžė ir legendinis "technikos ideologas" iš Sony Tsugio Makimoto, anksčiau dirbęs Hitachi technologijų šefu. Kalbant apie SoC, dar teks įveikti nemažai kliūčių. Konstravimo darbų našumas iki šiol dar nepasiekė reikiamo lygio, o gamybos įranga ir toliau vis labiau brangsta. Be to, labai sudėtingėja ir brangsta gaminių patikra. Dėl didelės fotošablonų kainos netgi pradėtos svarstyti vietoj šablonų programuojamos litografijos taikymo galimybės.

   Ar SoC remiami gaminiai kada nors atsipirks? Kai kurie atsipirks, bet ne visi. Įdomia alternatyva gali tapti SiP (System-in-Package). Šiuo atveju irgi susidursime su daugeliu naujų reikalavimų. Pavyzdžiui, lustus reikės gaminti daug plonesnius, nes jų didelį kiekį teks dėti vieną ant kito, be to, dėti daug tiksliau.

   Makimoto taip pat teigė, kad naujausių gaminių dauguma skirtingų funkcijų susilies į vieną. Kaip pavyzdį jis pademonstravo Sony sukurtą "detektyvinį laikrodį". Laikrodyje įmontuota skaitmeninė vaizdo kamera su nedideliu displėjumi, kuris gali užmegzti dvipusį ryšį. Be to, šiame prietaise yra visos PDA (Personal Digital Assistant - asmeninis skaitmeninis padėjėjas) galimybės, iš jų ir vertimas iš užsienio kalbos.

Pamokos

   Infineon šefas Ulrichas Schumacheris atkreipė dėmesį į keletą pamokų, kurios buvo patirtos dėl besitęsiančio rinkos nuosmukio. Jis pakvietė visus puslaidininkinių prietaisų gamintojus daugiau dėmesio kreipti į savo klientus ir į tų klientų klientus - galutinius vartotojus. Būtent pastarieji ir sprendžia, ką galiausiai pavyks parduoti.

   Trumpiau trunkantis pramonės vystymosi ciklams visa veikla turi būti spartesnė ir lankstesnė. Infineon stengiasi atsižvelgti į šią tendenciją sutelkdamas dėmesį į nedidelį "iniciatyvų" (nuo firmų pirkimo iki mokslinių tyrimų) skaičių bei pradėti visuotinę taupymo kompaniją.


El. p.: info@elektronika.lt