| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2004 m. Nr. 1 turinys

· Balsas per internetą
· Žinutės

Internetas
· Kovojant su nieklaiškiais
· Žinutės
· Nauji lustai išgelbės Microsoft nuo košmarų

Sauga
· Protingi gynėjai
· Visuotinis automatizavimas - radijo dažnio atpažinimo sistemos
· Žinutės
· Spąstai hakeriams

Mobilusis ryšys
· Mašina kalbėsis su mašina
· Žinutės
· Toliau tobulinami belaidžio vietinio ryšio standartai
· Savaiminiai belaidžio vietinio ryšio tinklai spartina duomenų perdavimą

Optinis ryšys
· Magiškos akys
· Žinutės

Nanotechnologija
· Nanoraštai
· Žinutės
· Į elektroniką ateina nanotechnologijos

Elektronika
· Pigūs kompiuteriai, gaminami milijardais vienetų
· Organiniai displėjai
· Žinutės
· Naujos kartos skaitmeninė fotografija
· Naujos senos silicio slėnio technologijos
· MiniDisc prisikėlė naujam gyvenimui
· PC procesorių šeimynėlė
· Puslaidininkių rinka grįžta
· Robote, susirink pats
· Intel atskleidė "įtemptojo silicio" paslaptį

Istorija
· Enigma - II pasaulinio karo legenda

Mobilusis ryšys > Žinutės

| Mobilieji telefonai ir gorilos | Suomiai bandys mobiliąją televiziją |

Mobilieji telefonai ir gorilos

   Ar žinote, kad pirkdami mobilųjį telefoną jūs, to net nenutuokdamas, prisidedate prie grėsmės, iškilusios goriloms, didinimo?

Primatų rūšiai Gorilla beringei beringei, kuri buvo atrasta vos prieš šimtą metų, dabar gresia išnykimas. To priežastis - mobilieji telefonai ir juose esantys tantalo kondensatoriai. Tantalas išgaunamas iš rūdos, kasamos Kahuzi-Biega nacionaliniame parke. Parkas yra rytinėje Kongo (sostinė Kinšasa) dalyje, netoli sienos su Ruanda ir būtent jame gyvena maždaug pusė žemėje išlikusių gorilų.

   Pasaulyje gyvena 700 gorilų, o jų ateitį pradėta piešti niūromis spalvomis, nors gal ir ankstoka nerimauti. Šiuo metu yra sukurta nauja technologija, kurią naudojant reikia kur kas mažiau tantalo kondensatorių, negu senesniuose, vos prieš trejus metus gamintuose mobiliuosiuose telefonuose. Tantalas yra brangus metalas, o sumažinus telefono sunaudojamą galią, pakanka ir mažesnės talpos kondensatorių. Šiandien didieji telefonų gamintojai nebenaudoja tantalo kondensatorių, kai talpa yra mažesnė už 4,7 µF, o tokią talpą turi 90 proc. visų telefone esančių kondensatorių. Vietoje tantalo galima naudoti žymiai pigesnius keraminius kondensatorius, o pastaruoju metu pasirodė ir kondensatoriai su niobiu, kuris yra tantalo kaimynas Mendelejevo periodinėje sistemoje. Pagal savo parametrus niobio kondensatoriai primena pagamintus iš tantalo. Jų trūkumas yra didesnės nuotėkio srovės, bet yra ir reikšmingų pranašumų. Mažesnis svoris, jokio pjezoefekto (tai gerai taikymams audio technikoje) ir mažesnė kaina. Nb2O5 randamas kartu su Ta2O5, tik pirmojo oksido rūdoje yra 10 kartų daugiau.

   Tantalą XIX a. pradžioje atrado Upsalos universiteto (Švedija) profesorius Andersas Gustafas Ekbergas. Pegmatito minerale, rastame netoli Stokholmo esančioje Yterby saloje, buvo nežinomo metalo oksido. Kadangi jį buvo labai sudėtinga išskirti, Ekbergas nutarė metalą pavadinti Dzeuso sūnaus Tantalo vardu (Tantalas buvo įkalintas baseine ir pasmerktas amžinam troškuliui). Vėliau, 1844 metais žymaus mokslininko Berzelijaus mokiniui Heinrichui Rose pavyko nustatyti, kad, greta tantalo oksido, minerale yra dar vienas metalas ir jis tą metalą atskyrė. Rose pavadino tą metalą niobiu (Graikų mitologijoje Niobe buvo Tantalo duktė).

   "Žalieji"paprieštaraus teigdami, kad tantalas išgaunamas tiktai Afrikoje. Iš tiesų yra kiek kitaip. 35 proc. pasaulinės tantalo gamybos tenka Australijai. Afrikoje išgaunama mažiau negu ketvirtis viso kiekio, o kitas gaunamas iš Kanados, Brazilijos ir Egipto. Šiek tiek tantalo rasta netgi Suomijos šiaurėje. Pats didžiausias tantalo telkinys, kuriame yra apie 385 mln. tonų tantalo ir niobio oksidų, aptiktas netoliese Ghurayyah Saudo Arabijoje.

   Pasaulio gamtos fondo (WWF) susirūpinimas gorilų dalia nepraėjo be pėdsakų. Didžiausias pasaulyje tantalo kondensatorių gamintojas firma Kemet sudarė sutartį su australų kompanija Gold Mines, įsipareigojusia aprūpinti reikalinga žaliava. Visi didieji elektronikos gamintojai šiuo metu reikalauja iš kondensatorių tiekėjų įrodymų, kad jų gaminiuose nėra tantalo iš Kongo. Todėl WWF gali su pasitenkinimu konstatuoti, jog per pastaruosius metus gorilų populiacija padidėjo 17 proc.

Į viršų


Suomiai bandys mobiliąją televiziją

   Septynios suomių telekomunikacijų ir žiniasklaidos kompanijos pasirašė susitarimą atlikti komercinius televizijos paslaugų, teikiamų mobiliesiems terminalams, bandymus. Kartu su vyriausybine agentūra jos testuos technologiją IP Datacast (IPDC). Manoma, kad tai labai perspektyvi technologija, teikianti galimybę televiziją primenančias paslaugas siųsti į mobiliuosius telefonus ir kitus mobiliuosius įrenginius. Projekte dalyvauja kompanijos Digita, MTV, Nelonen, Nokia, Radiolinja, Telia-Sonera ir Yle. Bandymai bus atliekami Helsinkio regione ir juose dalyvaus apie 500 vartotojų.

Kam nepatiktų toks televizorius...

Į viršų


El. p.: info@elektronika.lt