| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2004 m. Nr. 1 turinys

· Balsas per internetą
· Žinutės

Internetas
· Kovojant su nieklaiškiais
· Žinutės
· Nauji lustai išgelbės Microsoft nuo košmarų

Sauga
· Protingi gynėjai
· Visuotinis automatizavimas - radijo dažnio atpažinimo sistemos
· Žinutės
· Spąstai hakeriams

Mobilusis ryšys
· Mašina kalbėsis su mašina
· Žinutės
· Toliau tobulinami belaidžio vietinio ryšio standartai
· Savaiminiai belaidžio vietinio ryšio tinklai spartina duomenų perdavimą

Optinis ryšys
· Magiškos akys
· Žinutės

Nanotechnologija
· Nanoraštai
· Žinutės
· Į elektroniką ateina nanotechnologijos

Elektronika
· Pigūs kompiuteriai, gaminami milijardais vienetų
· Organiniai displėjai
· Žinutės
· Naujos kartos skaitmeninė fotografija
· Naujos senos silicio slėnio technologijos
· MiniDisc prisikėlė naujam gyvenimui
· PC procesorių šeimynėlė
· Puslaidininkių rinka grįžta
· Robote, susirink pats
· Intel atskleidė "įtemptojo silicio" paslaptį

Istorija
· Enigma - II pasaulinio karo legenda

Puslaidininkių rinka grįžta

Tikimasi, kad 2004 m. puslaidininkių rinka išaugs 23 proc. ir pasieks 204 mlrd. dolerių. Tai maždaug tiek pat, kiek buvo geriausiais 2000 metais. 2005 m. toks augimas turėtų tęstis. Tokius skaičius neseniai Ženevoje įvykusiame rinkos analitikų pasitarime pateikė STMicroelectronics pardavimų šefas Jean-Philippe Dauvin. Pagal šias prognozes augimo laukiama visose tose srityse, kuriose specializuojasi STM.

   Daugiausiai per 2003 metus padidėjo flash atmintinių rinka - 52 procentais. Po jų seka optoelektroniniai komponentai (43 proc.), standartiniai integriniai grandynai (18 proc.), mikroprocesoriai (14 proc.) ir DRAM grandynai (11 proc.). Tarp labiausiai augusių puslaidininkių elektronikos taikymo sektorių išskirtini telekomunikacijos, pramonės, buitinė, kompiuterių ir automobilių elektronika. Lyginant atskirus pasaulio regionus, labiausiai išaugo puslaidininkinių prietaisų gamyba Kinijoje - 34 procentais. Bet ir Japonijoje ji išaugo net 27 proc., o Europos gamintojų pardavimai, panašiai kaip ir jų kolegų Azijoje (išskyrus Kiniją ir Japoniją), padidėjo 17 proc., Amerikos puslaidininkinių prietaisų rinka ūgtelėjo vos 3 proc.

   Žiūrint iš pasaulinio ūkio perspektyvos, tikimasi visų svarbiausiųjų ekonomikų augimo. Labiausiai turėtų išaugti Azijos ūkis. Kinija sparčiai juda į priekį, o Japonijos ūkis vis labiau atsigauna dėl didėjančio eksporto, augančios vidaus rinkos ir didėjančių investicijų.

Puslaidininkių pramonės 2004 m. uždirbtus 204 mlrd. dolerių atskiri sektoriai pasidalijo taip: kompiuteriai - 98 mlrd. dolerių, buitinė elektronika - 32 mlrd. dolerių, pramoninės elektronikos prietaisai - 14 mlrd. dolerių ir maždaug tiek pat automobilių elektronikos prietaisai.

   Detalesnis atitinkamų sektorių palyginimas rodo, kad kompiuteriams skirtų elektronikos prietaisų praėjusiais metais buvo parduota 16 proc. daugiau ir tikimasi, kad šiemet toks augimas sudarys 27 procentus. Svarbiausia šių procesų varomoji jėga buvo ta, kad firmos pradėjo skirti daugiau lėšų informacinėms technologijoms, daug kas ryžosi atnaujinti savo firmų aparatūros įrangą, privatūs vartotojai įsigijo daugiau nešiojamų kompiuterių, o nemažai žmonių jau turi po kelis kompiuterius.

   Telekomunikacijų sektoriui skirtų puslaidininkinių prietaisų gamyba 2003 m. padidėjo net 35 procentais. Šiemet čia laukiama 20 proc. dydžio prieaugio. Tai lėmę svarbiausi faktoriai buvo šie: 70 proc. išaugo mobiliųjų telefonų su spalviniais ekranais skaičius, o telefonų su vaizdo kameromis dalis per metus nuo 12 proc. padidėjo iki 27 proc. Be to mobiliųjų telefonų buvo parduota 10 proc. daugiau, o iš silicio pagamintų komponentų skaičius telefonuose irgi padidėjo 10 proc.

   Išaugo net ir telekomų įrangos sektorius. Mobiliosios telefonijos infrastruktūrai atnaujinant GSM sistemas ir instaliuojant daugiau WCDMA bazinių stočių, prireikė daugiau puslaidininkinių prietaisų. Be to, telekomų operatoriai daugiau investavo į naują plačiajuosčiam Interneto ryšiui skirtą aparatūrą.

   Buitinei elektronikai skirtų puslaidininkinių prietaisų gamyba per 2003 m. padidėjo 18 procentų, o šiemet laukiama, kad šis sektorius išaugs dar 20 proc. Įrašantys DVD grotuvai, skaitmeninė televizija, televizoriai su LCD ekranais, skaitmeniniai fotoaparatai ir tinklo kameros buvo tie gaminiai, kurie didžiausia dalimi lėmė ir lems šį augimą.

   Vėl pradėjo didėti kapitalo, uždirbto pardavus pagamintą produkciją, investicijoms skirta dalis, kuri prieš metus buvo pasiekusi patį žemiausią lygį. Per praėjusius metus šis rodiklis buvo 17 proc., o šiemet tikimasi jį išaugsiant iki 19 proc. Šioje srityje vis dar stipriai atsiliekama nuo 2000 ir 1996 metų, kuomet investicijoms skirta kapitalo dalis buvo, atitinkamai, pasiekusi 29 ir 32 procentus.

   Apibendrinant visa tai galima pasakyti, kad dabar yra tikimasi bent penkerius metus besitęsiančio augimo, kuris viršūnę turėtų pasiekti 2008 m.


El. p.: info@elektronika.lt