| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2004 m. Nr. 1 turinys

· Balsas per internetą
· Žinutės

Internetas
· Kovojant su nieklaiškiais
· Žinutės
· Nauji lustai išgelbės Microsoft nuo košmarų

Sauga
· Protingi gynėjai
· Visuotinis automatizavimas - radijo dažnio atpažinimo sistemos
· Žinutės
· Spąstai hakeriams

Mobilusis ryšys
· Mašina kalbėsis su mašina
· Žinutės
· Toliau tobulinami belaidžio vietinio ryšio standartai
· Savaiminiai belaidžio vietinio ryšio tinklai spartina duomenų perdavimą

Optinis ryšys
· Magiškos akys
· Žinutės

Nanotechnologija
· Nanoraštai
· Žinutės
· Į elektroniką ateina nanotechnologijos

Elektronika
· Pigūs kompiuteriai, gaminami milijardais vienetų
· Organiniai displėjai
· Žinutės
· Naujos kartos skaitmeninė fotografija
· Naujos senos silicio slėnio technologijos
· MiniDisc prisikėlė naujam gyvenimui
· PC procesorių šeimynėlė
· Puslaidininkių rinka grįžta
· Robote, susirink pats
· Intel atskleidė "įtemptojo silicio" paslaptį

Istorija
· Enigma - II pasaulinio karo legenda

Nauji lustai išgelbės Microsoft nuo košmarų

Kuriami procesoriai, galintys apsaugoti nuo hakerių puolimo.

   Lustų gamintojai planuoja pradėti gaminti naujos kartos mikroprocesorius, galinčius apsaugoti Microsoft parduodamą programinę įrangą nuo tokių skylių jos apsaugos sistemoje, kurios neseniai buvo sukėlusios koncernui nemažai rūpesčių.

   Pavojus kilo tuomet, kai buvo pastebėta, jog daug Microsoft programų yra pažeidžiamos vadinamajam buferio perpildymui, kuriuo hakeriai gali pasinaudoti pasisavindami asmeniniame kompiuteryje saugomą privačią informaciją. Nuo tada panašių puolimų rizika tiktai sustiprėjo, nes į Internetą pateko svarbus Windows kodas, iš kurio hakeriai galėjo sužinoti, kaip veikia ši operacijų programa.

   Kompiuterio atmintinės buferyje galima saugoti tiktai ribotą duomenų kiekį. Kartais, dažniausiai dėl kokio nors programinio viruso, procesorius pasiunčia į buferį daugiau duomenų, negu ten telpa. Tada kompiuteris pažeidžiamas, nes hakeriai gali specialiai perpildyti buferį ir priversti kompiuterį vykdyti jų atsiųstas piktavališkas programas.

Buferio persipildymas yra bene svarbiausia pastarųjų metų kompiuterinių įsilaužimų priežastis.

   Šią problemą sunku aptikti, nes tokiose populiariose programavimo kalbose kaip C ar C+ nėra paprasta pamatyti, kuomet joms pradeda kenkti perpildymas. Bet šiuo metu kompiuterinių lustų gamintojai Advanced Micro Devices (AMD) bei Intel kuria procesorius, kurie sugebės su šia problema susidoroti. AMD kuriami procesoriai Athlon-64 (asmeniniams kompiuteriams) ir Opteron (serveriams), naudojami su naująja Windows XP versija, saugos nuo buferio persipildymo, o Intel planuoja panašias charakteristikas suteikti kitos kartos Pentium lustams.

   Iki šiol Intel procesoriai nesugebėdavo atskirti duomenis ir programines instrukcijas saugančių atmintinės dalių. Hakeriai galėdavo įterpti piktavališkas instrukcijas tose atminties sekcijose, kurios turėtų saugoti vien duomenis ir, sukėlę buferio perpildymą, priversdavo perrašyti tuos duomenis, kurie nurodo, kokias instrukcijas vykdyti toliau. Šitaip jie priversdavo kompiuterį vykdyti jų pačių sukurtą kodą.

   Su naujaisiais AMD lustais to daryti nebegalima. Jie skiria atmintinę į tik instrukcijoms ir tik duomenų saugojimui skirtas dalis. Jei hakeris pabandys paleisti kodą iš duomenų saugojimui skirtos sekcijos, jam teks nusivilti. Windows aptiks bandymą įsilaužti ir nutrauks atitinkamos taikomosios programos vykdymą.

   Buferio persipildymas yra bene svarbiausia pastarųjų metų kompiuterinių įsilaužimų priežastis. 2003 metais tuo buvo pasinaudota, kai Windows PC buvo puolami Slammer ir Blaster kirminų, o 2002 metais tūkstančiai panašiai veikiančių Slapper kirminų buvo užpuolę Linux naudojančius tinklo serverius.


El. p.: info@elektronika.lt