| Apie | Žurnalas | Archyvas | Mokslo įdomybės | Paieška |

2004 m. Nr. 1 turinys

· Balsas per internetą
· Žinutės

Internetas
· Kovojant su nieklaiškiais
· Žinutės
· Nauji lustai išgelbės Microsoft nuo košmarų

Sauga
· Protingi gynėjai
· Visuotinis automatizavimas - radijo dažnio atpažinimo sistemos
· Žinutės
· Spąstai hakeriams

Mobilusis ryšys
· Mašina kalbėsis su mašina
· Žinutės
· Toliau tobulinami belaidžio vietinio ryšio standartai
· Savaiminiai belaidžio vietinio ryšio tinklai spartina duomenų perdavimą

Optinis ryšys
· Magiškos akys
· Žinutės

Nanotechnologija
· Nanoraštai
· Žinutės
· Į elektroniką ateina nanotechnologijos

Elektronika
· Pigūs kompiuteriai, gaminami milijardais vienetų
· Organiniai displėjai
· Žinutės
· Naujos kartos skaitmeninė fotografija
· Naujos senos silicio slėnio technologijos
· MiniDisc prisikėlė naujam gyvenimui
· PC procesorių šeimynėlė
· Puslaidininkių rinka grįžta
· Robote, susirink pats
· Intel atskleidė "įtemptojo silicio" paslaptį

Istorija
· Enigma - II pasaulinio karo legenda

MiniDisc prisikėlė naujam gyvenimui

   Sony panaudojo įdomius fizikinius reiškinius ir sugebėjo padidinti jau pradėto pamiršti garso įrašo formato MiniDisc talpą daugiau kaip penkis kartus ir dabar mano, kad ši technologija galėtų būti pigių kitos kartos skaitmeninių muzikos grotuvų, skaitmeninių vaizdo kamerų ir nešiojamų kino filmų grotuvų pagrindu.

   Įprastinius MiniDisc (MD) buvo pradėta gaminti 1992 metais. 6,5 cm skersmens, 177 MB talpos diske galima įrašyti valandą muzikos ar kalbos garsų. Nors savo laiku MD buvo labai populiarūs Japonijoje, kitur juos nurungė įrašomi CD. Tačiau dabar, kai MD talpą pavyko padidinti iki 1 GB, Sony tikisi, kad jie taps svarbia alternatyva tokiems skaitmeniniams muzikos grotuvams, kaip kompanijos Apple i-Pod.

   Pats pigiausias i-Pod leidžia 4 GB standžiajame diske saugoti 1000 įrašų ir kainuoja 250 dolerių. Sony prognozuoja, kad pigiausias Hi-MD grotuvas, kurį jie netrukus ruošiasi pradėti gaminti, 6,5 cm diske saugos kelis šimtus įrašų. Kam to nepakaks, galės pakeisti diskelį - jie turėtų kainuoti ne daugiau kaip porą dolerių.

   Jei to dar neužteks, Sony pateiks naujus 1 GB diskus, kuriuose bus galima įrašyti virš 6000 aukštos kokybės nuotraukų arba penkis dviejų valandų trukmės kino filmus, suspaustus naudojant MPEG-4 standartą.

Sony užpatentuota technologija leidžia didelio bangos ilgio IR lazeriu perskaityti mažų magnetinių domenų būsenas ir šitaip penkiskart padidinti įrašytųjų duomenų tankį.

   Kaip Sony pavyko penkis kartus padidinti MD talpą? Kai sausio pradžioje sistema buvo pristatyta Las Vegas vykusiame Buitinės elektronikos šou, kompanija atsisakė paaiškinti technologiją. Tačiau anglų žurnalas "New Scientist" surado pagrindinius patentus ir aprašė veikimo principą.

   Skirtingai nuo CD ar DVD, kuriuose yra naudojamos vien optinės atminties technologijos, MD įrašas yra magnetinis, o lazerinis nuskaitymas - optinis. Įrašantis duomenis infraraudonasis lazeris trumpam pakaitina feromagnetinės medžiagos sluoksnį tam tikrame taške ir pakelia to taško temperatūrą virš medžiagos Curie taško - temperatūros, kurioje išnyksta buvęs liekamasis magnetizmas. Taigi, medžiagai auštant, joje lieka įrašytas tas magnetinis laukas, kuris įrašo metu buvo sukurtas greta esančios magnetinės įrašo galvutės. Įrašas skaitomas lazerį perjungus į mažesnę galią; tada jis jau nebeįkaitina dangos virš Curie taško, o pati informacija yra nustatoma stebint atspindėtos šviesos poliarizacijos pokyčius.

   Hi-MD disko magnetiniai domenai yra penkis kartus mažesni už tradiciniame MD, todėl jame ir telpa penkis kartus daugiau duomenų. Šie domenai yra pernelyg maži, kad juos būtų galima skaityti naudojant infraraudonuosius bangos ilgius kaip MD grotuve, nes šios spinduliuotės paprasčiausiai neįmanoma sufokusuoti į mažesnį tašką. Bet Sony keisti bangos ilgio nenorėjo, nes kompanija siekė, jog Hi-MD grotuvai galėtų skaityti ir senuosius MD diskus.

   Šią dilemą pavyko išspręsti sugalvojus labai gudrų triuką. Sony inžinieriai vietoje vieno magnetinio sluoksnio panaudojo tris ir sugalvojo, kaip laikinai išbrinkinti susispaudusius magnetinius domenus iki įskaitomo dydžio. Virš standartinio magnetinio sluoksnio Hi-MD diske yra "perjungimo" sluoksnis, o dar aukščiau - "poslinkio" sluoksnis. Kai domenas neskaitomas, atminties sluoksnio magnetinis laukas yra tiesiogiai susijęs su perjungimo ir poslinkio sluoksnių magnetiniais laukais.

   Svarbiausia šioje konstrukcijoje tai, kad vidurinysis perjungimo sluoksnis pagamintas iš medžiagos su žemesne Curie temperatūra negu virš jo esantis sluoksnis. Kai nuskaitymo lazeris įkaitina diską, lazerio apšviečiamas perjungimo sluoksnio taškas netenka savo magnetinių savybių, todėl ryšys su virš jo esančiu poslinkio sluoksniu išnyksta. Tai susilpnina aplink poslinkio sluoksnio magnetinį domeną susidariusią "magnetinę užtvarą", todėl jis trumpam, kol per jį sklinda lazerio pluoštelis, "išbrinksta" iki įskaitomo dydžio. Sony patentuose nenurodytos medžiagos, kurių savybės sudaro sąlygas tokią schemą realizuoti.

   Sony planuoja pradėti Hi-MD grotuvus pradėti gaminti dar šį pavasarį ir kartu pasiūlyti platinti ir internetinius įrašus. Dabar MD grotuvai kainuoja mažiau už 100 dolerių, o tuščias diskas apie 1 dolerį. Nors Sony iki šiol nėra paskelbusi naujųjų diskų ir grotuvų kainų, ji leidžia suprasti, kad ši bus gerokai mažesnė negu daugumos kitų skaitmeninių muzikos grotuvų.


El. p.: info@elektronika.lt