Vandenilis kuro elementams

   Vandenilis jau seniai yra laikomas tinkamiausiu kuru vidutinio dydžio kuro elementams, kokie, pavyzdžiui, yra naudojami elektromobiliuose. Tačiau nešiojamiems prietaisams skirtuose kuro elementuose vandenilis yra naudojamas kur kas rečiau; su jo saugojimu ir gaminimu susijusios problemos verčia tokiuose prietaisuose rinktis mažesnio energijos tankio kurą - metanolį.

   Britų karo pramonės firma Qinetiq sukūrė vandenilio generavimo iš amonio borano (NH3BH3) granulių būdą. Firma pasirašė su japonų elektronikos kompanija Olympus sutartį, pagal kurią įsipareigojo iki 2008 m. sukurti veikiantį kuro elementų, skirtų buitinės elektronikos prietaisams, prototipą.

   Generatorius kartu su kuro elementu generuos 10 W galią ir galės veikti nuo trijų iki penkių kartų ilgiau už tradicines baterijas. Vandenilis pagal svorį sudaro beveik 20 proc. amonio borano, todėl tikimasi gerokai pagerinti svarbų kuro elementų parametrą - galios ir bendro svorio santykį.

   Medžiaga kambario temperatūroje yra kieta, tačiau vandenilis išsilaisvina ją pakaitinus. Generatoriuje amonio borano granulės yra sumaišytos su paslaptyje laikomu greitai įkaistančiu chemikalų mišiniu.

   Granulės yra saugomos atskiruose kasetės skyreliuose ir gali būti naudojamos viena po kitos. Trumpu elektriniu impulsu maitinamas mikrokaitintuvas pradeda kaitimo reakciją, kuri savo ruožtu įkaitina amonio boraną. Kai temperatūra pasiekia 100oC, iš jo pradeda skirtis vandenilis. Reakcijos kamera turi gerą šilumos izoliaciją, neleidžiančią šilumai paveikti kitų granulių. Kol kas firma jau yra pagaminusi kavos puodelio dydžio prototipą ir tikisi jį artimiausiu metu sumažinti.

   Daugelyje miniatiūrinių kuro elementų, skirtų nešiojamiems prietaisams maitinti, yra naudojamas atskiestas metanolis. Grynas metanolis netinka, nes esamų kuro elementų membranos leidžia jo nuodingiems garams patekti į aplinką, pavyzdžiui, prie mobiliojo telefono naudotojo burnos. Bet skiedžiant metanolį labai sumažėja ir kuro elemento generuojama galia.

   Amonio boranas bus saugesnis už metanolį kuras. Kadangi jis yra kietas, jokio nuotėkio nebus.


Mokslo įdomybės