Tanzanitas

   Afrikoje vis nutinka kas nors naujo, skundėsi romėnas Plinijus Vyresnysis. Jis perdaug nevertino naujumo, bet paskutinė šio žemyno geologinė sensacija būtų patikusi ir jam. Šią vasarą Tanzanijoje, netoli Kilimandžaro kalno esančioje šachtoje, 270 m gylyje buvo aptiktas didžiausias pasaulyje tanzanito kristalas.

   Tanzanitas yra naujausias iš žinomų brangakmenių ir vienas labiausiai vertinamų dėl savo sodrios šviesiai violetinės -žydros spalvos. Tanzanitas laikomas penktuoju po "didžiojo ketverto": deimanto, smaragdo, rubino ir safyro - brangakmeniu. 1967 m. jį pirmąkart aptiko masajų piemenys; vienintelė žinoma jo radimvietė yra 13 kv. km plotas šiaurinėje Tanzanijoje, netoli Arušos miesto - iš čia kilęs jo pavadinimas. Tanzanitai yra retesni už deimantus, todėl nesunku įsivaizduoti, kaip turėjo susijaudinti Tanzanijos kalnakasiai, aptikę milžinišką grynuolį. Jis yra plytos dydžio ir sveria virš 3 kg - užtektų 30 000 vestuvinių žiedų - ir galėtų būti vertas apie 15 mln. dolerių.

   Kas duoda tanzanito mėlį? Mineralas yra kalcio aliuminio silikato hidroksidas (Ca2Al3(SiO4)3(OH),), coisito - gana paplitusio uolienų mineralo - atmaina. Natūralioje būsenoje tanzanitas yra rusvas arba pilkas, bet pakaitintas iki 300-400oC tampa žydru. Masajai aptiko ant žemės išbarstytus akmenis, kurie pamėlynavo dėl karščio, sukelto miško gaisrų. Mėlynumas atsiranda dėl nedidelių metalo vanadžio priemaišų. Pakaitinus vanadžio elektronai pakeičia savąją konfigūraciją kristale ir tampa spalvos centrais.


Mokslo įdomybės