Bitės ieško minų

   JAV mokslininkai derina lidarus - lazerinius radarus su bičių jautria uosle ir taip ruošiasi ieškoti žemėje užkastų minų.

   Galbūt greitu metu bitės sumažins išminuotojų riziką. JAM mokslininkų grupė pratina bites užuosti minose naudojamas sprogstamąsias medžiagas, o bičių skrydį seka naudodami lidarą.

   Šiuo metu ieškant minų yra naudojami ir šunys, bet šuo ir jį prižiūrintis žmogus yra sunkūs, todėl toks paieškos būdas yra gana pavojingas. Kita vertus, bitės tikrai neprivers miną detonuoti, žmonėms jų nereikia lydėti, o užuosti minos sprogmenų kvapą bites galima išmokyti per porą dienų.

   Jerry Bromenshenkas ir jo kolegos iš Montanos universiteto atsako už bičių treniravimą. Jie kurį laiką maitina bites cukrumi, į kurį yra įdedami nedideli norimos cheminės medžiagos kiekiai, todėl vėliau bitės ima pievoje ieškoti panašiai kvepiančio maisto. Bitės gali užuosti medžiagas, kurių ore yra mažiau nei viena trilijoninė dalis.

   Kai treniruotos bitės aptinka minos skleidžiamus garus, jos skrenda pagal jų kvapą iki pat minos. Prieš skrisdamos toliau jos visada toje vietoje stabteli, todėl svarbu tą stabtelėjimą tinkamai užfiksuoti. Šioje vietoje ir buvo pasitelktas horizontaliai skenuojantis lidaras.

   Lidaro sistemoje yra panaudojami neodimio lazerio antrosios harmonikos impulsai (bangos ilgis 532 nm); nuo bičių atspindėta šviesa yra registruojama detektoriumi. Bandydami savo įrenginį mokslininkai atliko eksperimentus tikrame minų lauke. Naudodami dešimtis tūkstančių bičių jie nustatė, kad lidaras sistemingai užregistruodavo didesnes bičių sankaupas tose vietose, kur buvo užkastos minos. Tačiau iki pradedant šį metodą plačiau taikyti dar teks atlikti nemažai darbo.

   Virš užkastos minos bitės būriuojasi vos kelias sekundes. Tokio laiko visiškai pakaktų, jei lazeris į tą vietą šviestų būtent tuo metu, kai ten yra bitės. Todėl realiai veikiančiai sistemai prireiks gana spartaus skenavimo. Kita problema yra ta, kad bitės skraido arti žemės paviršiaus, todėl lidarui sunku atskirti bičių ir augalų išsklaidytą šviesą. Sprendžiant šią problemą teks sukurti naujus jutiklius sugebančius atskirti charakteringus bičių išsklaidomos šviesos požymius.


Mokslo įdomybės