Vėžinių ląstelių tyrimai vėl priminė mobiliųjų telefonų grėsmės sveikatai klausimą

   Paskelbus naujų tyrimų rezultatus vėl iškilo klausimas ar mobilieji telefonai nekenkia žmonių sveikatai. Paradoksalu, bet šie tyrimai rodo, kad telefonų skleidžiama spinduliuotė paskatina navikų augimą dėl to, kad pradžioje ji užmušinėja vėžines ląsteles.

   Biologo Fiorenzo Marinelli iš Bolonijos, Italija vadovaujama grupė nutarė ištirti, ar radijo bangos kaip nors veikia leukemijos ląsteles po to, kai ankstesnieji tyrimai aprodė, kad tarp mobiliojo telefono abonentų šis susirgimas padažnėja. Leukemijos ląstelių gyvenimo ciklas yra gerai suprastas, todėl bet kokius jų elgsenos pokyčius nesunku pastebėti.

   Grupė eksponavo leukemijos ląsteles 900 MHz dažnio , 1 mW galios radijo bangomis ir stebėjo geno, atsakingo už ląstelių žudymosi mechanizmo įsijungimą, aktyvumą. Daugelyje Europos mobiliojo telefono tinklų yra naudojamas šis dažnis, o telefonų išvesties galia gali siekti net 2 W, nors normaliai jie spinduliuoja apie dešimtį kartų mažesnę galią.

   Po 24 valandas trukusios netrūkios ekspozicijos radijo bangomis, savižudybės genai įsijungė daug didesniame ląstelių skaičiuje nei kontroliniame bandinyje, kuris nebuvo švitinamas radijo bangomis. Dar daugiau, tarp apšvitintųjų ląstelių žuvusiųjų buvo 20 proc. daugiau nei kontrolinėje populiacijoje.

   Tačiau praėjus 48 valandoms, tariamai mirtinas spinduliuotės poveikis tapo atvirkščiu. Marinelli pastebėjo, jog įsijungė kažkoks ląstelių savisaugos mechanizmas. Trys genai, kurie atsako už ląstelių dauginimąsi, pasidarė labai aktyvūs ir ląstelės pradėjo karštligiškai daugintis. Vėžys, kuris pradžioje buvo kiek nuslopintas, pasidarė agresyvesnis nei iki tol.

   Marinelli papasakojo apie savuosius rezultatus Graikijos Rodos saloje spalio mėnesį vykusiame moksliniame simpoziume. Nors šie rezultatai dar tiesiogiai nerodo, kad mobilieji telefonai kenkia sveikatai, bet akivaizdu, jog šie prietaisai gali turėti nemažos įtakos aktyvuojant vėžinių ląstelių dauginimąsi valdančius genus. Marinelli įtaria, kad pradžioje spinduliuotė pažeidžia DNR, o tai pakeičia ląstelės biocheminius signalus ir įjungia apsauginį mechanizmą.

   Daugelis mokslininkų mano, kad mobiliųjų telefonų spinduliuotės energijos nepakanka cheminiams ryšiams išardyti, todėl ji negali pažeisti ląstelių. Jie sako, kad tokie pažeidimai gali atsirasti tiktai jei radijo bangos įkaitintų ląstelių audinius. Bet Davidas de Pomerai iš Notingemo universiteto, Anglija jau anksčiau buvo parodęs, kad netgi nekaitinančios radijo bangos gali sukelti biologinius reiškinius. Jis nustatė, kad radijo bangomis apšvitinti nematodų kirminai pasižymi padidėjusiu vaisingumu - priešinga nei galima laukti iš šiluminio poveikio pasekmė.


Mokslo įdomybės