Mirė Claude Shannon - bito tėvas

   Medfordo mieste (JAV) sulaukęs 84 metų mirė matematikas Claude Elwood Shannonas. Tarp 1948 ir 1961 m. jis paskelbė eilę darbų, kuriais dabar remiasi visa kompiuterių ir informacinių technologijų pramonė. Shannonas buvo pirmasis, įvedęs mažiausio informacijos kiekio matą - bitą. Shannono tyrimų rezultatais dabar naudojasi visi: asmeninių kompiuterių ir skaitmeninių televizorių savininkai, žmonės, naršantys Internete.

   Labiausiai jį išgarsino darbai, kuriuose jis apibrėžė mažiausią informacijos kiekį, reikalingą norint perduoti kokį nors pranešimą. Ši Shannono riba yra susijusi su entropija - klasikinėje termodinamikoje vartojamu dydžiu. Informacija lygi vienodai tikimų galimybių skaičiaus dvejetainiam logaritmui. Todėl kiekvienos iš 26 lotynų abėcėlės raidžių informacinis turinys yra lygus 4,7 bito.

   Todėl dar seniai iki tol, kai duomenų perdavimo tinklais pradėjo keliauti dideli vaizdai ar net ištisi kino filmai, visiems buvo aišku, kad juose sukaupta grynoji informacija yra kur kas mažesnė nei tas duomenų masyvas, kuris atsiranda juos paprasčiausiai verčiant skaitmeniniu signalu. Matematikai ir inžinieriai iki šiol triūsia besistengdami priartėti prie Shannono nustatytos minimalios informacijos ribos. Pavyzdžiui, nauji kodavimo mechanizmai leis greit pasirodysiančiam mobiliojo ryšio standartui UMTS perduodamus duomenis supakuoti kur kas kompaktiškiau nei tai atlieka dabartiniai GSM tinklai.

   Kitas Shannono atradimas - strobavimo teorija - šiandien yra irgi labai plačiai naudojamas. Reikėjo išsiaiškinti, kaip dažnai reikia matuoti signalą norint užfiksuoti ir pačius greičiausius jo pokyčius. Shannono rastas atsakymas buvo: strobavimo dažnis turi būti mažiausiai dukart didesnis už didžiausią signale esantį dažnį.


Mokslo įdomybės